Igráčkův Web

E-knihy

Bradbury Ray - 451 stupňů Fahrenheita.pdf, (675.68kB)

Bradbury, Ray: 451 stupňů Fahrenheita

Sci-fi román o temné budoucnosti, kdy se pálí všechny knihy a lidská civilizace se řítí do záhuby způsobené ničením všeho, co podporuje myšlení. Lidé jsou masírováni reklamou, pořád jen sedí u telestěn, pasivně konzumují a jediným smyslem života je zábava. Existuje i několik vyvrhelů, kteří třeba chodí mimo město a navíc vlastní knihy, ale ty jsou zcela zakázané a pro jejich ničení jsou vytvořeny zvláštní jednotky požárníků.

Guy Montag pracuje jako požárník a pálí knihy a domy jejich majitelů. Setkání s vyvrhelem ( je to malá holčička :) ho trochu nahlodá a začne přemýšlet o svém zaměstnání a dojde to až tak daleko, že má doma zakázané knihy a dokonce je tiskne. Žena ho však práskne a tak si spálí dům a prchá. Nasadí na něho mechanického ohaře, jeho sledování je přenášeno v televizi jako propaganda (s každým zločincem zatočí). Dokonce je odvysíláná jeho smrt, což se ukáže být nakonec fikce, protože ho ohař úplně ztratil. Dostává se ke skupině lidí žijících mimo město, kteří se snaží z knih zachránit co se dá. Jde jim to dobře, mají fotografickou paměť...

451 Fahrenheita je teplota při které se vzněcuje papír. Odtud tedy název knihy.

Ray Bradbury nejprve napsal povídku obsahující nosný námět a ten potom rozšířil na velice podařenou knihu.

Šifra mistra Leonarda.pdf, (632.23kB)
Vražedné tajemství zakódované do nejznámějšího Leonardova obrazu sahá až do dnešních dnů… Ve hře není nic menšího než svatý grál!
Robert Langdon, uznávaný harvardský profesor náboženské symbolologie, pobývá služebně v Paříži, když v jeho hotelovém pokoji zazvoní telefon. Správce uměleckých sbírek v Louvru byl zavražděn. Co s tím má společného profesor historie? Důvod leží hned vedle mrtvého těla: nevysvětlitelná šifra, kterou tam policie objevila. Langdon se pouští do pátrání a k svému ohromení náhle vidí, že kamsi do temnot vede stopa zřetelných nápovědí, viditelných pro všechny, kdo vidět chtějí, obsažených přímo v díle geniálního Leonarda da Vinci. Do hry se zapojí také talentovaná odbornice na šifry a kódy, Sophie Neveuová, a na světlo vycházejí další záhadné souvislosti, naznačující spojení zavražděného s elitní společností, tajným řádem zvaným Převorství sionské, jehož členem byl kdysi i sám Leonardo. Nastává bezdechá honba Paříží i Londýnem, zatímco nepřátelé beze jména a bez tváře se snaží všechno překazit. Pradávné tajemství, jehož zveřejnění by znamenalo přepsání lidských dějin, má zůstat navěky skryto…
Puzo-Kmotr.doc, (1.86MB)
Celý příběh se odehrává v New Yorku kolem rodiny Carleanových. Tato mafíánská rodina pochází ze Sicílie. Zde v Americe ovladá především herní průmysl a také prostituci, před zákonem maskuje svoji činost jako obchodování s olivovým olejem. Ale spory s ostatními “famigliemi” jsou na denním pořádku.
Hlavou tohoto celku je Don Carleane, nyní již starý pán, který doufá v předání “živnosti” nekterému ze svých tří synů. Po smrti Dona se do vedení dostává nejstarší Santino, ale po je zavraždění je třeba “zalehnout na matrace” a dát se do tvrdého boje s ostatními famigliemi. Michael, nejmladší, je přes svou počáteční nechuť novým Donem, ale úctyhodný post si získává teprve pomstou vraždy svého bratra a porážce protivníků. Stálé se drží tradic sililských mafiánů, i když jeho manželka, typická průbojná američanka silně ovlivňuje jeho názory.
Nedlouho po vydání této knihy se jeden z býválých mafiánů, později svědek soudního procesu s mafií, otázal, jak se Mariu Puzovi podařilo tak přesně vystihnout NewYorské podsvětí. A zdali nebyl také jedním z nich…..Skutečně velmi působivý příběh čtenáře vtahuje do života i doby americké mafie.
Kmotr je román z roku 1969, psaný jako kronika z prostředí New Yorské mafie. Roku 1972 byla tato kniha úspěšně zfilmována.

Hlavní postavy:

Don Carleane - Rozvážný a úctyhodný člověk, uznávaný vůdce famiglie. Snaží se spory řešit vždy mírou cestou. Je také “Kmotrem”lidí, kterým rád pomůže, ale požaduje po čase protislužbu.

Santino - Je silný a velmi prudký. Má velmi rozhodnou, až někdy poněkud zbrklou povahu. Na post Dona mu chybí především uvážlivost.

Fredy(prostřední) - Je slaboch, také velmi lehkomyslný. Maminčin mazánek který k rodinému podniku nikdy nezískal pravý vztah.

Michael - Nechce nejdříve mít s mafií nic společného. Po vystudování Vysoké školy chce žít jako pravý Američan. Je velmi podobný svému otci. Přemýšlivý a tvrdohlavý. Po Santinově smrti se pomsta stává důvodem k vedení rodinné mafie. Postupně přesouvá své působení z New Yorku do Las Vegas.