Igráčkův Web

E-knihy

Mario Puzo-Kmotr

Puzo-Kmotr.doc, (1.86MB)
Celý příběh se odehrává v New Yorku kolem rodiny Carleanových. Tato mafíánská rodina pochází ze Sicílie. Zde v Americe ovladá především herní průmysl a také prostituci, před zákonem maskuje svoji činost jako obchodování s olivovým olejem. Ale spory s ostatními “famigliemi” jsou na denním pořádku.
Hlavou tohoto celku je Don Carleane, nyní již starý pán, který doufá v předání “živnosti” nekterému ze svých tří synů. Po smrti Dona se do vedení dostává nejstarší Santino, ale po je zavraždění je třeba “zalehnout na matrace” a dát se do tvrdého boje s ostatními famigliemi. Michael, nejmladší, je přes svou počáteční nechuť novým Donem, ale úctyhodný post si získává teprve pomstou vraždy svého bratra a porážce protivníků. Stálé se drží tradic sililských mafiánů, i když jeho manželka, typická průbojná američanka silně ovlivňuje jeho názory.
Nedlouho po vydání této knihy se jeden z býválých mafiánů, později svědek soudního procesu s mafií, otázal, jak se Mariu Puzovi podařilo tak přesně vystihnout NewYorské podsvětí. A zdali nebyl také jedním z nich…..Skutečně velmi působivý příběh čtenáře vtahuje do života i doby americké mafie.
Kmotr je román z roku 1969, psaný jako kronika z prostředí New Yorské mafie. Roku 1972 byla tato kniha úspěšně zfilmována.

Hlavní postavy:

Don Carleane - Rozvážný a úctyhodný člověk, uznávaný vůdce famiglie. Snaží se spory řešit vždy mírou cestou. Je také “Kmotrem”lidí, kterým rád pomůže, ale požaduje po čase protislužbu.

Santino - Je silný a velmi prudký. Má velmi rozhodnou, až někdy poněkud zbrklou povahu. Na post Dona mu chybí především uvážlivost.

Fredy(prostřední) - Je slaboch, také velmi lehkomyslný. Maminčin mazánek který k rodinému podniku nikdy nezískal pravý vztah.

Michael - Nechce nejdříve mít s mafií nic společného. Po vystudování Vysoké školy chce žít jako pravý Američan. Je velmi podobný svému otci. Přemýšlivý a tvrdohlavý. Po Santinově smrti se pomsta stává důvodem k vedení rodinné mafie. Postupně přesouvá své působení z New Yorku do Las Vegas.