Igráčkův Web

QIP PDA Symbian

QIP je aplikace pro telefony Series 60, běžící jak na starších tak novějších verzích Symbianu. Mimo tuto výhodu je zde ještě jedna další, obvykle kladně hodnocená - klient je nabízen zdarma. První testovací verze (build 1000) byla vypuštěna letos v dubnu, od té doby byly v krátkých intervalech po sobě představeny další tři, které optimalizují chod a rozšiřují nabízené funkce. Aktuální sestavení nese číslo 1021 a lze používat bez větších obtíží.

00.jpg 01.jpg 02.jpg
Připojování a výběr datového bodu • spojení s ICQ serverem a načítání kontaktů • volby nastavení

Klient podporuje pouze jediný protokol - ICQ, není lokalizován, mimo ruského jazyka však nabízí také angličtinu. QIPu nelze definovat konkrétní datový profil, při každém připojení k síti tak bude třeba ho nejprve vybrat a potvrdit. První spuštění nedoprovází automatické nastavení přihlašovacích údajů účtu, jak bývá u IM aplikací obvyklé. Manuální nastavení ale nezabere mnoho času, spočívá pouze v zadání čísla účtu (UIN) a přístupového hesla v nabídce nastavení. Tato nabídka je velmi jednoduchá, mimo adresy a portu přihlašovacího serveru jsou zde už pouze tři položky: nastavení hlasitosti zvuků, vibrací a poslední, která je svým způsobem originální, umožňuje zobrazení seznamu kontaktů ve dvou sloupcích vedle sebe. Tuto volbu ocení zejména majitelé přístrojů, které mají displej orientován na šířku.

Tip: orientaci displeje na šířku umožňuje freewarová aplikaci rotateMe (download).

03.jpg 04.jpg 05.jpg
Seznam kontaktů v jednom sloupci • ve dvou sloupcích • orientace displeje na šířku

Grafické prostředí QIPu je v porovnání se zbylými dvěma klienty obyčejné až strohé. V horní části displeje naleznete logo aplikace a stavové informace o baterii a signálu, spodní úzká část je věnována popiskům tlačítek a stavovému řádku. Prostor mezi tím je vyhrazen seznamu kontaktů s ikonami signalizujícími stav uživatele. Novinkou verze 1021 je fullscreen zobrazení, jenž lze aktivovat klávesou s hvězdičkou, klávesy 2 a 8 zastávají funkci PageUp a PageDown.

Konverzaci je možné zpestřit některým z 28 originálních grafických smajlíků. Z dalších možností aplikace je tu zobrazení či ukrytí skupin a offline uživatelů, přidání nového kontaktu nebo vytvoření vlastního stavu (statusu).

06.jpg 07.jpg 08.jpg 09.jpg
Seznam kontaktů fullscreen • konverzace • volby v průběhu konverzace • nabídka smajlíků

Klient nabízí rozšířenou správu stavů a to jak klasických, jako free for chat, práce, nerušit nebo zaneprázdněný, tak i několika pokročilých pro utajení uživatele. Tato funkcionalita pracuje se seznamy (ne)viditelnosti, tyto však není možné programem vytvářet ani editovat. Ačkoliv je QIP v horečné fázi vývoje, během testování jsem až na občasné „zadrhávání aplikace“ nepozoroval větší potíže.

10.jpg 11.jpg 12.jpg
Vytvoření vlastního stavu • správa stavů • stavy pro utajení uživatele